ArabicEnglishGermanRussianTurkish

Asansör Bakım Kapsamı

Asansör Bakım Kapsamı
Asansör Bakımı neden önemlidir?

Asansör bakımları asla ihmal edilmemelidir. Her eşyada ya da sistemde olduğu gibi asansör sistemlerinde de bakım oldukça önemlidir. Asansörler insanları taşıyan sistemlerdir. Bu nedenle de bakımlarının yapılması can güvenliği açısından oldukça önem taşır. Sistemin uzun ömürlü olması, arızaların az yaşanması ve en üst seviyede fayda sağlanması için de asansörlerin bakımları doğru zamanlarda ve gerektiği şekilde yapılmalıdır. Zamansız yapılan asansör bakımları fayda yerine zarar ortaya çıkarabilir. Garanti süresince aylık olarak bakım yapılmalı ve servis hizmetleri mutlaka sağlanmalıdır. Bu işlemleri de asansörü monte eden taraf ya da yetkili servisler yapmalıdır.

Asansör Bakım Kapsamı

Asansör için bakım konusu, bina sorumlusuyla asansörü monte eden taraf ya da onun yetkili servisi arasında geçer. Bu taraflar arasında aylık bakım ve hizmet alınacak servislerle ilgili olan bir sözleşme yapılır. Asansörü monte eden taraf bu sözleşmeye göre 10 yıl boyunca yedek parça temini sağlamak durumundadır. Asansörü monte eden, asansöre bakım hizmeti veren başka bir monte edene veya onun yetkili servisine ya da bina sorumlusuna bu parçaları sağlamakla yükümlüdür.


Asansörde bakım yapılması hem can hem de mal güvenliğinin sağlanması açısından önemlidir. Burada önemli olan bakımların gerektiği şekilde ve doğru zamanlarda yapılmasıdır. Asansörün ve gerekli olan tüm akşamların bakımı da bakım ve işletme kılavuzuna göre yapılmak durumundadır. Yağlama ve temizleme, gerekli kontroller, kurtarma ile ilgili çalışmalar, gereken ayarlar ve kullanıma göre meydana gelen değişimlerin gerekli ayara geri döndürülmesi bakım konusunu kapsamaktadır.

Asansör Bakım Zamanları


Asansörün bakımıyla ilgili olan taraflar, asansörü monte edendir ya da onun yetkili servisidir. Bu taraflar bina sorumlusuyla bir sözleşme yaparak, gerekli zamanlarda asansör bakımlarını yapmakla mükelleftir. Bu süre garanti kapsamı boyunca aylık bakım ve servis hizmetlerini kapsar. Bina sorumlusu garanti süresi bittikten sonra da yine asansör monte eden veya onun yetkili servisi ya da başka bir monte eden ve onun yetkili servisiyle yine aylık olacak şekilde sözleşme yapmak durumundadır. Yapılan bakımlar ilgili defterlere kaydedilmektedir. Bu nedenle gerekli denetimler de sağlanmaktadır. O nedenle bakımla ilgili hiçbir detayın atlanmaması gerekir. Bu sayede hem can ve mal güvenliği sağlanır hem de yapılan işler tüm standartlara uygun olur.


Asansörle ilgili olarak bakım süresi, bakım içeriği, gerekli olan kontroller ve tutulacak kayıtlar ilgili her şey yürürlüklerde belirtilmiş bulunmaktadır. Bu nedenle asansörlerin bakımı çok önemlidir. Bunun en önemli nedeni de can güvenliğinin sağlanabilmesidir. Asansör bakımları için uygun zamanlar gerekli testler ve bilgiler ışığında belirlenmiştir. Yani belirlenen süreler dışında yani süre öncesinde ya da sonrasında bakım yapmak olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Zamansız bakım asansör aksamlarının bozulmasına, yıpranmasına ya da veriminin azalmasına neden olabilir. Bu nedenle her şey belirtilen standartlarda yapılmalı, önce can sonra da mal güvenliği sağlanmalıdır.

13.01.2022
180
Whatsapp
Edessa Asansör
Edessa Asansör
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?